Szerszeń europejski (Vespa crabro)


WYGLĄD

Gdy widzimy szerszenia jak przelatuje nad naszą głową, wydaje się być wielką bestią. A wiecie że mają od 2 do max 3 cm? Przez to że mają bardzo masywne ciało wyglądają na jeszcze większe niż normalnie są. Głowa i tułów są czarne z czerwonymi plamami, a odwłok żółty w czarne pasy.


WYSTĘPOWANIE

W polsce możemy go spotkać na terenie całego kraju. Często buduje gniazdo w naszych domach(o zgrozo!) na strychach i pod dachem. Średnica ich gniazda sięga do nawet 50cm!

TRYB ŻYCIA

Szerszenie gniazda budują z przerobionych kawałków spróchniałego drewna i własnej śliny. W ten sposób powstaje ich papierowe gniazdo. Budowę gniazda rozpoczyna królowa, w środku tworzy plastry w których składa jaja. Szerszeń należy do owadów z rodziny osowatych, czyli jest tak na prawdę bardzo dużą osą. Mogą nas zaatakować tylko gdy poczują się zagrożone. Szerszenie mogą kłuć kilka razy, w przeciwieństwie do pszczoły która po ukąszeniu umiera. Jeśli chodzi o pokarm to szerszeń żywi się sokami owoców, natomiast ich larwy - owadami, które robotnice przynoszą do gniazda.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz